FORUM SCHOLANDZKIE

FORUM KRÓLESTWA SCHOLANDII


#1 2014-04-07 21:45:36

matmax

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-11-10
Posty: 120

Polityka po Parlamencie

Drodzy Scholandczycy,

Już od wielu scholandzkich lat faktem jest nieistnienie Parlamentu. Władza tym samym jest pozbawiona jednego z głównych filarów.

System parlamentarny, jaki dotąd mamy zapisany w Konstytucji ewidentnie na tę chwilę się wyczerpał. Może więc, aby w końcu uporządkować fikcję prawną, zastanówmy się, jakie mamy alternatywy?

Może na przykład Zgromadzenie Narodowe wszystkich obywateli kraju, albo Parlament składający się z prefektów (mianowanych przez Króla bądź wybieranych, lub połączenie wybieranych prefektów i mianowanych członków izby)? Na razie opisuję jednozdaniowo, ale chętnie podyskutuję i opiszę szerzej, jeśli będzie zainteresowanie

Zapraszam do debaty i prezentowania swoich pomysłów.


Mat Max von Salvepol
tester wszystkiego, obywatel in spe
Przystanek Kanikograd

Offline

 

#2 2014-04-09 09:42:09

matmax

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-11-10
Posty: 120

Re: Polityka po Parlamencie

A może właśnie da się obecnie uruchomić Parlament? Mamy w tej chwili więcej niż 5 żywych obywateli, może tędy droga?


Mat Max von Salvepol
tester wszystkiego, obywatel in spe
Przystanek Kanikograd

Offline

 

#3 2014-04-16 23:33:20

 FRS

Administrator

Zarejestrowany: 2012-08-13
Posty: 817

Re: Polityka po Parlamencie

Parlament jako urzad istnieje. Niestety to prawda - poslow brak.

Trzeba sie zastanowic czy interesuje nas docelowa zmiana tego podmiotu, czy chwilowa do czasu powolania nowych poslow - osobiscie wole ta druga opcje i bardzo sie uciesze, gdy taka opcja sie pojawi. Co jakis czas sprawdzam mozliwosc zorganizowania wyborow parlamentarnych, tu problemem jest brak minimalnej ilosci zainteresowanych.
Gdyby do Parlamentu mieli wejsc prefekci - tu spotkamy sie z tym samym problemem, czyli wymogiem 5 chetnych.

Obecnie, mimo braku poslow - wciaz mamy pelna mozliwosc uchwalania prawa. Czy to przez rozporzadzenia Rzadu, czy przez dekrety (rowniez dekrety z moca ustawy).
Kazda propozycja nowego prawa/zmiany obecnych zapisow moze zostac wyslana przez dowolnego mieszkanca czy to bezposrednio do jednego z uprzednio wymienionych podmiotow, albo tutaj na forum - oddajac propozycje pod opinie publiczna.


A moze jest obecnie piecioro zainteresowanych Parlamentem?


Filip Radgar Scholandzki

Offline

 

#4 2014-04-18 22:04:02

matmax

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-11-10
Posty: 120

Re: Polityka po Parlamencie

Patrząc na zainteresowanie debatą na ten temat, jednak nie wydaje mi się. A szkoda, bo jakby policzyć aktywnie przewijających się tu co jakiś czas obywateli, myślę, że 5 osób by się znalazło.


Mat Max von Salvepol
tester wszystkiego, obywatel in spe
Przystanek Kanikograd

Offline

 

#5 2014-04-20 19:25:10

asky

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-08-11
Posty: 728

Re: Polityka po Parlamencie

Oczywiście ożywić parlament pewnie się da, tylko że mnie zastanawia czy tak na prawdę tędy droga? Pamiętam funkcjonowanie parlamentu z czasów świetności kraju. Nigdy to nie działało jak trzeba, nawet wtedy gdy było dużo ludzi. Proces ustawodawczy jednak w jakiś sposób kreować trzeba niezależnie od tego czy chcemy kasować wszelkie przeregulowania, niedoregulowania czy doprecyzować w dziedzinach tego wymagających. Zrezygnować z prawa w żaden sposób się nie da, musi istnieć choćby najskromniejszy zbiór zasad chroniący kraj od zupełnej anarchii. W zamierzchłych czasach prawo(zasady) tworzyli najważniejsi członkowie rodów, plemion czy grup plemion, które wraz z centralizowaniem się struktur zarządzających wyłaniały ze swej społeczności jednostki za to odpowiedzialne. Pytanie czy Scholandia potrzebuje reprezentantów narodu w formie parlamentu, czy może cały naród może być swoim reprezentantem? Czy w ogóle w tworach tak nielicznych jak mikronacje parlamenty są tak na prawdę potrzebne? Czym dłużej się nad tym zastanawiam tym bardziej jestem przekonany do tego że jednak nie. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby proces ustawodawczy był kreowany przy bezpośrednim udziale społeczeństwa. Niemniej jakieś ramy zasad i zachowań winne być ściśle określone. Zaproponowane wcześniej gdzieś przy okazji luźnych dyskusji struktury takie jak Zgromadzenia Narodowe mogłyby być dobrym lekarstwem. Ba, nie tylko lekarstwem, a nawet czymś w rodzaju uniwersalnego rozwiązania na każde "czasy" Parlament owszem, można spróbować wyłonić, tylko czy przypadkiem za chwilę nie zamieni się ponownie w to samo?

Natomiast co do organizowania jakichkolwiek struktur niezbędne są mimo wszystko rozmowy mieszkańców i wymiana poglądów. Konferencje i spotkania, gdzie każdy będzie mógł wtrącić swoje trzy grosze. Zatem na początek chociaż od zawsze nie przepadałem za czatami proponuję serię spotkań, zatem od najbliższej soboty przez 4 kolejne od godziny 21-ej do minimum 21.30 będę dyżurował na czacie jako przedstawiciel rządu i swój własny. Zapraszam wszystkich chętnych na spotkania. Wybrałem sobotę głównie ze względu na siebie, bo niestety jest to jedyny dzień, co do którego z góry wiem że jest najmniejsze ryzyko nieprzybycia. Mam nadzieję że nie będzie to problemem dla innych.   Zapraszam na eksperymentalne spotkania, zobaczymy czym się nam objawią.


Andy Sky, Książe Elfidias,
Premier Królewskiego Rządu Scholandii,
Prezes Królewskiego Sądu Scholandii,
Dyrektor Liceum im. Książąt Szwabii.

Offline

 

#6 2014-04-21 11:57:36

matmax

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-11-10
Posty: 120

Re: Polityka po Parlamencie

To prawda, bardzo prawdopodobne jest, że po wyłonieniu parlamentu i po jednej kadencji jego znowu mielibyśmy podobną sytuację.

Przyznam, że jestem dużym fanem rozwiązania ze Zgromadzeniem Narodowym, ale stwarza ono pewne problemy logistyczne. Bo w przypadku niewielkiej procentowo aktywności obywateli trzeba opracować mechanizmy, które nie będą wymagały kworum do podjęcia decyzji. To jest jednak kwestia konkretnej debaty i wspólnych ustaleń.

Postaram się również przybyć na sobotnie spotkanie, choć możliwe, że będę później Zachęcam również do wyrażania swojego zdania co do koncepcji tu przedstawionych, sugerowania nowych, każdego, kogo to interesuje


Mat Max von Salvepol
tester wszystkiego, obywatel in spe
Przystanek Kanikograd

Offline

 

#7 2014-04-22 19:38:22

 FRS

Administrator

Zarejestrowany: 2012-08-13
Posty: 817

Re: Polityka po Parlamencie

Andy - to co piszesz to rezygnacja z obecnego ustroju. Dosc dlugo sie wzbranialismy przed tym rozwiazaniem. Proponowane przez Ciebie rozwiazanie otwartych debat czy zwiekszenia uprawnien ZN - z jakkolwiek wybranym sposobem podejmowania decyzji - zwiekszy wladze wybranych jednostek.
Nie jest to zle, nie jest to dobre. Jest inne - musimy byc tego swiadomi.

Co do czatow - widzisz, problem jest w tym, ze jak jednym pasuje weekend i nie pasuje tydzien, tak innym jest zupelnie na odwrot. Przykladowo taka moja osoba - w wiekszosci weekendow jest poza miastem. Czaty sa fajne, ale z doswiadczenia - jednak na Liscie Dyskusyjnej (czy jego zamienniku - forum) padalo znacznie wiecej decyzji wiazacych, i tez kazdy mogl sie wypowiedziec wtedy, kiedy akurat moze sie tematyka Scholandii zajac.


Filip Radgar Scholandzki

Offline

 

#8 2014-04-22 20:03:04

asky

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-08-11
Posty: 728

Re: Polityka po Parlamencie

Owszem jest to propozycja, gdyby ją wprowadzić zmieniająca bardzo wiele. Póki co jest to luźna dyskusja, nic konkretnego nie ustalono. Ja bardziej jestem ciekaw innych wizji, bo powiem szczerze że nie będzie nic gorszego niż powrót do obecnej sytuacji po kilu tygodniach/miesiącach funkcjonowania parlamentu. Trzeba spróbować poprawić to co mamy żeby problem niewielkiej aktywności nie paraliżował niektórych funkcji Państwa i nie zmuszał do uruchamiania rezerwowych zasad funkcjonowania.

Natomiast co do czatów, ubolewam nad tym że nie da się ustalić terminu w którym wszyscy chętni mogliby przybyć. Ja jako organizator muszę zadbać o to żebym mógł przybyć. A u mnie niestety w tygodniu jest zdecydowanie większy problem. Dlaczego czat?  Wprawdzie generalnie unikam, ale czat ma swój klimat i swoje plusy. Pozwala spotkać się nieomal twarzą w twarz. Tak czy inaczej po dyżuruję przez 4 soboty i zobaczymy co z tego wyniknie.


Andy Sky, Książe Elfidias,
Premier Królewskiego Rządu Scholandii,
Prezes Królewskiego Sądu Scholandii,
Dyrektor Liceum im. Książąt Szwabii.

Offline

 

#9 2014-04-22 21:02:47

matmax

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-11-10
Posty: 120

Re: Polityka po Parlamencie

Jeszcze co do czata, dla ułatwienia dla niektórych dodam, że nasz czat to zwykły kanał IRC:

host: irc.mibbit.net
kanał #scholandia

Na telefonie z Androidem można na przykład korzystać z AndroIRC - https://play.google.com/store/apps/deta … m.androirc


Mat Max von Salvepol
tester wszystkiego, obywatel in spe
Przystanek Kanikograd

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.ninjaword.pun.pl www.pokemonfunn.pun.pl www.poapkrakow.pun.pl www.flyff.pun.pl www.assassinspbf.pun.pl